Sadece Şeyma: Üç Editör Başarısızlığı

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabı satın alıp okumadım. Zaten birazdan yazacaklarımı okuyunca buna gerek kalmadığını anlayacaksınız. Ben bu kitaba bir kitapçı da rastgeldim ve yarım saat içinde okudum. Emin olun ki yarım saat bu kitabı okumak için çok fazla bir süre. Çünkü boş cümlelerden ve kağıt masrafından başka bir şey değil. Sonra bu kitabın 40.000 sattığını öğrendim ve dedim ki bu kitap hakkında bir şeyler yazıp insanları bilgilendirmeliyim ve bu saf insanların ya da ergenlerin(ben bu kesimin çok olduğunu düşünüyorum.) paralarını kurtarmalıyım. Kitapta yarım saat içinde not aldıklarımı biraz da Şeyma Subaşı’nın hayatı ile bütünleştirerek yazmaya çalışacağım. Şunu da belirtmek isterim ki hem bir kadın olarak hem de bir sosyal hizmet uzmanı olarak ne Şeyma Subaşı’nın özel hayatı ne de anneliği hakkında hiçbir zaman olumsuz bir eleştiri de bulunmadım. Yine aynı şekilde burada da sadece kitabı ve insanları ilgilendiren şeyleri yazmaya yani annelik üzerine yazdığı bölüm hakkında yorum getirmemeye çalışacağım.

O zaman yavaş yavaş başlayalım; Kitabı ilk elinize aldığınız da bir katalog elinize almış gibi hissediyorsunuz. Çünkü kitabın kapağındaki Şeyma Subaşı pozu hiç de babasının altın saçlı kızı annesinin gözünün nuru masumluğunu içermiyor. Ama bunlar bizi ilgilendirmiyor(!) değil mi ? Şeyma Subaşı kitabı kendisi değil üç editöre yazdırmış ve bu üç editör bir araya gelerek bu kadar başarılı bir yapıtı (!) nasıl ortaya koymuş hayret ediyorum. Kitap kısaca nasıl Şeyma Subaşı olunur, Şeyma Subaşı bu başarıları nasıl elde etti üzerine yazılmış. Peki bu kadar başarıyı(!) nasıl elde etti… Şeyma Subaşı bunu da açıklıyor; o sahip olduğu her şeyi hayal etmeye ve okumaya borçluymuş. O söylüyorsa doğrudur ne diyelim. Alıntı sözler, annelik, yemek tarifleri, güzellik ve stil önerileri, mutluluğun sırları… Her şey hakkında bilgi edinebileceğiniz donanımları ile sizi hayran bırakacak bir yapıt. Bir insan nasıl bu kadar bilgili olabilir şaşkınım…( Bu üç noktalar kitapta çok meşhur.) O sizi hayran bırakacak alıntılara geçelim mi ? 1)Herkesi mutlu edemezsiniz bir pizza değilsiniz. 2)Bir gün soğanı bile ağlatacağım. 3)Gerçekten evet demek istiyorsan asla hayır deme. 4)Şimdilerde tek geçerli akçe ınstagram takipçileri.( Bilgiye, teknolojiye, kitaplara ne oldu?) 5)Altın yumurtlayan bir tavuk gibi ortalıkta dolaştığımın farkındayım.( Ortalıkta dolaştığını biliyoruz ama yumurta halen göremedik.) Sana bunları söyleten hayat bizlere neler yapmaz Şeyma düşünsene… Ve Şeyma’nın mutluluk sırrı muhteşem dörtlü geliyor; Dua, dans, yol ve su. (Bana mantıklı gelen tek cümle çünkü bende yolların ve dansın mutlulukta payı olduğunu düşünüyorum.) Bunlar yetmiyor Şeyma Subaşı olmaya. Onun gibi beslenmeli, onun stil önerilerine kulak vermelisiniz. Avokado, hindistan cevizi sütü,somon,levrek,sushi…bunları yemeden Şeyma Subaşı olamazsınız. Bu kitap hakkında daha fazla yazmak tüm yazarlarımıza haksızlık o yüzden burada bırakıyorum. Bir feminist olmak isterdim diyor Şeyma. Senin için bunu bende isterdim belki o zaman kendini, yaşantını ve edebiyatı insanlara malzeme yapmazdın. Kitaplar bu kadar ucuzlaştırılmamalı. Umarım mürekkebiniz kurur da bir daha yazamazsınız. Edebiyatı ticari malzeme olarak kullanamazsınız.

Mor kadın tarafından yayımlandı

Gezmeyi ve okumayı çok severim Yeni insanlarla tanışmayı ve muhabbet etmeyi aşırı zevkli bulurum Sosyal hizmet uzmanıyim ve insanları tanımayı seviyorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: